Ozonowanie drewna ma na celu likwidacje tak owadów technicznych szkodników drewna  jak i grzybów oraz ich zarodników . Zwalczanie zarodników grzybów pleśniowych jest dosyć trudne przy użyciu konwencjonalnych metod zwalczania tego rodzaju zagrożeń. Jest to metoda stosunkowo łatwa , tania i szybka, a co najważniejsze skuteczna.
Ozon nie jest gazem cieplarnianym i stosowanie go w konserwacji zabytków w żadnym stopniu nieoddziaływającym negatywnie na środowisko.  Wysoka skuteczność działania, brak negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne oraz łatwość stosowania predysponuje ozonowanie do konserwacji drewna zabytkowego. Oczywiście podniosą się głosy, twierdzące, iż ozon wpływa negatywnie na  powierzchnię drewna. Jednakże z doświadczenia wiem, że znikoma szkodliwość ozonu jest niczym w stosunku do uszkodzeń wywołanych atakiem owadów i grzybów oraz brakiem stosownych prac profilaktycznych. Większym wrogiem zabytkowego drewna jest brak pieniędzy na zabezpieczenie i bieżącą konserwację obiektów.


mgr inż. Karol Kopeć

tel. +48 600 456 865

opinie@vp.pl
Ozonowanie obiektów zabytkowych przeprowadza się przy użyciu uszczelnienia z folii ogrodniczej. Uszczelnienie pozwala na równomierne wypełnienie ozonem wszystkich zakamarków obiektu wraz z całym wyposażeniem.  Przykłąd ozonowania w Cerkwi w Lidzbarku Warmińskim.
Usuwanie czynników biotycznych z powierzchni uli kłodowych.
Najtańszy i najszybszy sposób na usuniecie bakterii oraz grzybów, zapachu stęchlizny czy dymu, alergenów stałych oraz roztoczy.
Fumigacja w azocie Badanie rezystografem oporowym Ozonowanie drewna Ekspertyzy i opinie
Strona główna Kontakt Linki
mgr inż. Karol Kopeć
technolog drewna,konserwator drewna zabytkowego